Jak na každodenní péči o pleť?

Zařaďte tuto rutinu do péče o pleť 

Staráte se správně o svou pleť? Víte, jaká jsou pravidla správné péče o pokožku? Pojďte se přesvědčit v našem článku, ve kterém si řekneme, jak na to. Vhodné výrobky a správná péče pomohou ochránit Vaši pleť před jakýmkoliv počasím, zabránit různým kožním nepříjemnostem a celkově zlepšit stav Vaší pleti.

Co vyžaduje naše pleť na denní bázi?

Jako první si povíme, jaké kroky byste měli dodržovat každý den, abyste Vaší pleti poskytli to, co si žádá. Myslete na to, že správná péče by kromě obličeje měla zahrnovat i oblast krku a dekoltu. Skincare rutina se provádí 2krát denně, ráno a večer, a skládá se z 5 kroků: čištění, tonizace, hydratace, výživa a ochrana. S luxusní péčí to jde hravě.

Čištění pletí

Prvním krokem ve Vaší skincare rutině by vždy mělo být čištění, a to jak ráno, tak i večer. Čištění zbaví pleť nejen make-upu, ale i veškerých nečistot z celého dne a noci bez toho, aniž by ji zbytečně vysoušela. Zároveň pomůže s lepší absorpcí účinných látek a dokonce podporuje regeneraci pleti. Čištění pleti byste neměli zanedbávat obzvláště, pokud Vás trápí akné či nežádoucí pupínky. 

cisteni-pleti02

Jak na to? Na pleť naneste dostatečné množství čístícího gelu či mléka a následněte jej rozprostřete po obličeji masažními pohyby. V případě, že chcete pleť vyčistit i od make-upu, opakujte postup dvakrát. Případně můžete použít odličovač určený přímo na odstranění makeupu z oblasti očního okolí. Pleť nakonec opláchněte vlažnou vodu a jemně usušte ručníkem.

Při výběru čisticích produktů se řiďte podle typu Vaší pleti. Neměly by ji vysušovat, dráždit a měly by být důkladně testovány. V ideálním případě by měly být dobře snášeny i citlivou pletí. Na mastnou pokožku jsou lepší gely, ideálně obohacené o AHA kyseliny. Suché pleti zase více prospěje šetrnější čisticí mléko, které má hydratační účinky. Pokud patříte mezi štastlivce s normální pletí, můžete sáhnout po čisticím gelu či pěně s neutrálním pH. 

Tonizace pleti

Krokem číslo dva je tonizace pleti. Může se zdát zbytečná, ale faktem je, že má na pokožku spoustů pozitivních účinků. Tonizací dosáhnete hydratované a svěží pleti s menšími póry a přirozeným pH.

I pleťová tonika se odvíjí od typu Vaší pokožky. Ideálně však vybírejte přípravky, které neobsahují alkohol. Ten by totiž mohl narušit tvorbu přirozených lipidů Vaší pokožky. Je však pravdou, že pokud máte pleť mastnější, mohou Vám přípravky s alkoholem pomoci v boji s nadměrným tvořením mazu. Další variantou pro mastnější pokožku jsou tonika, která zmenšují póry a mají ve složení navíc AHA kyseliny. U sušší pleti se zaměřte na produkty bez obsahu alkoholu, které pokožce zároveň dodají hydrataci. A v případě, že je Vaše pleť spíše smíšená či normální, sáhněte po neutrálním toniku, který bude mít antibakteriální účinky. Tonika na pleť nanášejte odličovacími tampony.

Hydratace pleti

Poté následuje hydratace, bez které se zdravá pokožka zkrátka neobejde. Hydratace napomáhá, aby Vaše pleť byla krásně jemná. Zároveň se bez ní neobejdou přirozené regenerační procesy, které Vaší pokožky zbavují odumřelých buněk.

I zde platí, že volba krému závisí především na tom, jakou máte pleť a co Vám vyhovuje. Na trhu jsou různé krémy, které se zaměřují na specifické potíže. Lze koupit přípravky proti akné, proti hyperpigmentaci či ke zmírnění stárnutí. Výběr vhodného produktu závisí i na počasí. V zimě jsou lepší hutnější krémy, naopak v létě sáhněte spíše po těch lehčích. Ideálně bystě měli mít dva typy krému – jeden denní a druhý noční. Denní krémy často obsahují SPF faktor či pigmenty, noční krémy jsou zase obohacené o regenerační látky. Nezapomeňte také na přípravky na oční okolí, které vyžaduje speciální péči, protože je zde pleť velmi tenká a citlivá.

jak-pecovat-o-plet

Výživa pleti

Do výživy pleti patří různé pleťové oleje, séra a pleťové masky, které obsahují vitamíny, antioxidanty a minerály. Stejně jako krémy, i séra se mohou lišit v závislosti na Vaších kožních potížích. Obecně by se dalo říci, že pokud máte pocit napjaté či svědivé pokožky, budou pro Vás vhodnější mastnější a vyživující přípravky. Mastí se vám pleť? Pak zas sáhněte po sérech obsahujících vitamíny, minerály a antioxidanty a svoji skincare rutinu obohaťte o detoxikační a minerální masky. Pro normální a smíšenou pleť jsou dobrou volbou séra s obsahem vitamínů.

Ochrana pleti

Pobyt na sluníčku přináší spoustu benefitů. Jenže dlouhodobá expozice UV záření může způsobit předčasné stárnutí pleti, proto je dobré ji před sluníčkem chránit. Na trhu existují různé denní krémy, které již faktor SPF obsahují. Bohužel se ale většinou jedná o SPF 15, což je pro kompletní ochranu pleti zkrátka málo. Ve většině případů tak budete muset sáhnout po výrobcích s vyšším ochranným faktorem. Závisí však také na tom, kolik máte pigmentu, jaké je roční období, jak je sluníčko intenzivní atd. 

Zkrácená denní rutina

Nemáte čas na skincare rutinu o několika krocích? Známe to, ráno všichni spěcháme do práce a večer už jsme tak unavení, že jsme rádi, že si vůbec zvládneme vyčistit zuby. Pokud je tohle i Váš případ, nezoufejte. Připravili jsme pro Vás návod na rutinu, která Vám zabere jen pár minut a zajistí Vám krásně vypadající pleť.

  • Čištění pleti: Asi Vás nepřekvapí, že čištění pleti bude prvním krokem správné skincare rutiny. I zde platí, co jsme si řekli v předchozích odstavcích. Pleť čistěte ráno a večer pomocí čisticího mléka či gelu. Na sušší pleť se hodí spíše krémy, protože jsou hutnější. V případě mastnější či normální pleti jsou vhodnější lehčí gely. Přípravek nanášejte vatovým tampónkem krouživými pohyby. Pokud Vám nevyhovují vatové tampónky nebo byste raději ekologičtější variantu, můžete zkusit silikonové či konjac mycí houbičky na pleť. Na trhu najdete různé druhy – konjac houbičky, silikonové houbičky, houbičky z celulózy. Jsou šetrné jak přírodě, tak i k Vaší pleti. Houbičku po použití vždy opláchněte a nechte uschnout, aby se v ní nemnožnily bakterie. Při čištění nezapomeňte na oblast krku a dekoltu. Vyhněte se oblasti kolem očí. Čištění pleti je základem úspěchu a vaší denní rutiny.
  • Tonizace: I přesto, že jste důkladně vyčistili svou pleť, může se stát, že Vám přeci jenom nějaké nečistoty na pokožce zůstaly. Zbavíte se jich pleťovou vodu nebo tonikem, které Vaší pleti poskytnou i skvělou hydrataci. Tonikum nanášejte konečky prstů.
  • Příprava na krém: Třetím krokem je použití pleťových přípravků, které Vaši pleť dokonale připraví na aplikaci krému. Jedná se o různá séra, emulze a gely. Zde se nemusíte bát střídání produktů ani vrstvení. I v tomto případě se doporučuje vyhnout očnímu okolí, které je na přípravky na pleť příliš citlivé. Pro ošetření očního okolí proto vždy volte gely a séra, které jsou k tomu speciálně určené.
  • Krém až na konec: Poslední krok představuje nanesení krému, které celý proces hezky uzavře. Jsou různé druhy krémů – noční, denní, univerzální ­– záleží tedy na Vašich potřebách a jestli je ráno, nebo večer. Krém by se měl na pleť aplikovat špachtličkou, která je přímo určená na nanášení pleťových produktů. Vyhněte se nanášením prsty, mohli byste dát do krému nežádoucí bakterie a jiné nečistoty.

Nejdříve naneste krém na oblast kolem očí. Křehkou pokožku očí však v žádném případě nenapínejte. Krém aplikujte jemným „poťupkáváním“ oblasti, vyhněte se však očnímu víčku.

A máte hotovo! Tento jednoduchý proces trvá přibližně 7 minut, a ty si snad během dne najde každý. Odměnou Vám pak bude krásná a zdravá pokožka.

Pověděli jsme si, jak správně pečovat o pleť. Ale co naopak nedělat a čemu se rozhodně vyhnout? Tak například, věděli jste, že vlhčené ubrousky jsou pro Vaši pleť naprosto nevhodné? Že ne? Tak čtěte dál a dozvíte se více.

Voda Vám pleť nevyčistí

Samozřejmě netvrdíme, že byste při čištění pleti neměli vodu vůbec používat. Ale pouhé opláchnutí zkrátka stačit nebude. Voda smyje možná tak nečistoty na povrchu pleti, ale póry zůstanou netknuté. Z tohoto důvodu je nutné použít čisticí přípravky, o kterých jsme se již zmiňovali v odstavcích výše, jedná se o čisticí mléko a gel. Také nezapomínejte, že pleti moc neprospívají vysoké teploty, proto ji oplachujte pouze vlažnou vodou.

Jemnost především

To, že na pleť budete tlačit, nebo ji dokonce drhnout, Vám žádné výsledky nepřinese. Ba naopak. Čisticí prostředky na pleť nanášejte vatovými tampónky nebo pleťovými houbičkami jemnými krouživými pohyby. Nemusíte se bát, že by tak Vaše pleť zůstala nevyčištěná, zkrátka si pleť čištěte do té doby, dokud nebude tampónek úplně čistý.

Řekněte „ne“ odličovacím ubrouskům

Víme, je to ta nejrychlejší a nejpraktičtější možnost. Ubrousky máte vždy po ruce a nepotřebujete k tomu žádné speciální přípravky a tampónky. Jenže jak už to bývá, ta nejkratší cesta zpravidla není tou nejlepší. Většina ubrousků totiž pleť extrémně vysušuje kvůli obsahu alkoholu a jiných látek. Ubrousky navíc narušují pleť a mohou zapříčinit její předčasné stárnutí. 

Nepodceňujte péči o řasy

Při odstraňování řasenky často nastává kámen úrazu. Mnozí ji totiž odličují vatou, jenže ta se může mezi jemnými řasami uchytit. Sáhněte proto raději po odličovacích tampóncích. Nezapomeňte, že oblast očí je velmi citlivá, odličujte ji proto dvakrát tak jemně, jinak by mohlo hrozit, že se řasy polámou, nebo Vám dokonce vypadají. Na odličování očí používejte přípravky, které jsou k tomu přímo určené. 

Péče o oční okolí není snadná. A proto jsme pro vás vybrali kvalitní produkty pro péči o oční okolí.

Volte přírodní složení

Spoustu výrobku na pleť obsahuje přidané látky, jako jsou silikony, parabeny nebo konzervanty. Ty Vaší pleti rozhodně neprospívají. Vybírejte proto přírodní produkty, které jsou jemnější a pro Vaši pleť vhodnější.

 jak-pecovat-o-plet-prirodni

Pokud máte mastnější či smíšenou pleť, zkuste pleťovou vodu z rozmarýnu. Díky svým zklidňujícím účínkům se navíc skvěle hodí na akné a záněty. Pokud Vás trápí spíše suchá a napjatá kůže, volte mandlové oleje. Mandlový olej má zklidňující a vyživující účinky. Perfektně poslouží i v chladnějších obdobích a poskytne Vaší pokožce regeneraci. Navíc ho můžete používat i v případě atopické a citlivé pokožky. Naším posledním tipem je čisticí mýdlo z ruského kaviáru, který Vaší pleti poskytne spoustu benefitů. Nejenže pleť zcela vyčistí a dodá jí potřebnou hydrataci, dokonce ji omladí a zjemní.

Tak to bychom měli. Až budete příště dělat Vaší skincare rutinu, vzpomeňte si na tyto jednoduché zásady, které Vám usnadní cestu ke krásné, zdravé a mladé pokožce.